אם משפחתכם שייכת לקבוצת המשפחות אשר גורשו מספרד או פורטוגל בזמן גירוש ספרד ב-1492, מרבית הסיכויים הם שאתם זכאים להגיש בקשה לקבלת דרכון פורטוגלי. בדיקת הזכאות מתבצעת בין השאר אל מול רשימה של שמות משפחה יהודיים נפוצים למגורשי ספרד ופורטוגל. אך גם אם השם לא מופיע ברשימה, עדיין ניתן להוכיח קשר באמצעות חקר אילן יוחסין שנעשה על ידי היסטוריונים וגנאולוגיים. כל מסמך שיכול להוכיח קשר ליהדות ספרד ופורטוגל יכול לעזור. משרדנו מתמחה בדיוק בבקשות כאלו ויש לנו את המשאבים והידע המקצועי לסייע בהליך הגשת הבקשה.

היתרונות בהוצאת דרכון פורטוגלי

  1. פורטוגל היא חלק מהאיחוד האירופאי לכן בעלי דרכון פורטוגלי רשאים לנוע בכל מדינות אירופה.
  2. מחזיקי דרכון פורטוגלי יכולים להכנס לארצות הברית ללא ויזה. בנוסף הדרכון מאפשר כניסה למספר מדינות נוספות שקשה או בלתי אפשרי להיכנס אליהן עם דרכון ישראל - למשל לאי באלי באינדונזיה.
  3. אזרחות פורטוגלית מאפשרת הרשמה ללימודים במוסדות אקדמאים בכל אירופה ופורטוגל בפרט בשכר לימוד נמוך מאוד ואפילו במקרים רבים ללא כל עלות.

תהליך קבלת דרכון פורטוגלי

את תהליך הוצאת הדרכון ניתן לתאר ב 3 שלבים:
  1. שלב ראשון: איסוף הוכחות, הגשת בקשה והנפקת תעודה מהקהילה היהודית בפורטוגל;
  2. שלב שני: איסוף מסמכים והגשת בקשה לאזרחות פורטוגלית;
  3. שלב שלישי: בדיקת הבקשה ע״י הרשויות וקבלת דרכון פורטוגלי.
בתחילת התהליך יש צורך לאשר שהמבקש אכן צאצא למגורשי פורטוגל. באחריות המבקש להוכיח את הקשר ההיסטורי והתרבותי שלו ליהודי ספרד. ממשלות ספרד ופורטוגל הוציאו רשימה חלקית של שמות משפחה אופייניים ליהודים. ניתן לחפש את שמות המשפחה ברשימה זו, אבל חשוב לציין שניתן להוכיח קשר גם אם שם המשפחה לא מופיע ברשימות. הימצאות השם ברשימה היא ראיה חשובה, אך דרושות ראיות תומכות כמו שפת הלאדינו, מסמכים ועוד. בסיום שלב ההוכחה, עוברים לשלב הגשת המסמכים הרלוונטים לשגרירות פורטוגל. לחלק מהאישורים נדרש אישור נוטריון כדי לאמת מסמכים שונים או הצהרות שונות. רק שמסתיים הליך איסוף כל המסמכים וההצהרות הרלוונטיות אפשר לגשת למשרד הפנים הפורטוגלי (הקונסרבטוריה). אם כל האישורים תקינים, ואכן נמצאה זכאות לאזרחות פורטוגלית - תקבלו אחר כבוד את הדרכון הנחשק.

בדיקת זכאות

זכאות תינתן למי שיוכיח שהוא מגיע מקהילה שמקורה הוא בפורטוגל. בעלי שם משפחה עם מצלול פורטוגזי הם הקלים ביותר להוכחה. יהודי טורקיה, יוון ובולגריה גם יכולים לבדוק את זכאותם עם סיכויים גבוהים להצלחה. גם משפחות ממדינות כמו מרוקו, טוניסיה, אלג'יריה, לוב, מצרים ואפילו הודו יכולות לבדוק זכאות -אם כי יתכן ובמקרה שלהם התהליך יהיה טיפה יותר ארוך. לבסוף יהודי הולנד וקהילות ספרדיות נוספות ברומניה, הונגריה ואפילו בהמבורג שבגרמניה שיוכלו לספק הוכחות על מוצאם - יכולים לבדוק זכאות לדרכון פורטוגלי. החוק מגדיר שני מסלולים דרכם ניתן לקבל זכאות לאזרחות פורטוגלית:
  1. פניה לקהילות היהודיות המרכזיות בפורטוגל - על המבקש לפנות לאחת הקהילות, להוכיח לממונים על הנושא בקהילה את הקשר ההיסטורי לקהילה. אם אנשי הקהילה מגיעים למסקנה שאכן יש קשר שהוכח כנדרש, המבקש יקבל אישור על הקשר ההיסטורי לקהילה. האישור מקובל חוקית על הרשויות בפורטוגל.
  2. המצאות הוכחות לקשר הגנטי, ההיסטורי והתרבותי הנדרש של המבקש אל יהודי פורטוגל ופזורותיה מעת הגירוש במאה החמש עשרה - ישנם מספר שמות משפחה שצויינו במיוחד ע"י המחוקק הפורטוגזי (הרשימה המלאה פה) כאמצעי נוסף המסייע להוכיח קשר זה. רשימת השמות המופיעה בחוק הינה חלקית - גם אם שם המשפחה מופיע ברשימה זה אינו תנאי מספיק לשם הכרה בקשר הנדרש.
נראה לי שאני זכאי - מה עכשיו? אל תחכו עוד רגע נוסף..למשרדנו יש את כל הנחוץ בשביל להדריך אתכם בתהליך לדרכון הנכסף - צרו איתנו קשר והתחילו בתהליך.  
דברו איתנו